Gry / szkoleniowe i towarzyskie

Kanały ’44 / Aplikacja VR / dystrybucja na Steam

2 Armie / Gra towarzyska / Premiera 2024 r.

Tajemnica grobowca Nefertiti / Gra szkoleniowa / Premiera 2024 r.

Gry w moim życiu

Z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że gry towarzyszyły mi przez całe życie. Od najmłodszych lat, kiedy graliśmy totalnie unplugged w planszówki i karty – jestem całkiem niezły w kanastę i okazjonalnie bywam na Kurniku oraz ogarniam 'zakazanego’ w Polsce pokera Texas Hold’em ;D. Po dzień dzisiejszy, gdzie już rozumiem istotę oraz kluczowe mechanizmy gier i kiedy tylko mogę wykorzystuję je zawodowo, ale zwyczajnie nie poświęcam na samo granie już tyle czasu, co kiedyś.

Moje preferencje dotyczące klimatu gier zostały ukształtowane przez dwie sagi RPG: Baldur’s Gate oraz Fallout. To dzięki nim zrozumiałem jaką siłą dysponują dobrze 'skonstruowani’ antagoniści i protagoniści, oraz zakochałem się w storytellingu. Wciągająca historia zawsze sprawiała, że moja wyobraźnia pracowała na wysokich obrotach, a emocje związane z odkrywaniem kolejnych etapów wspierały zatapianie się w opowieści i świecie gry. Bezapelacyjnie, jakość stworzonego bohatera i storytellingu, ma decydujący wpływ na pozytywne doświadczenie samej rozgrywki. Ich moc dawno została dostrzeżona przez inne branże i jest wykorzystywana bardzo intensywnie, szczególnie w działaniach marketingowych.

Doświadczenia profesjonalne

Zawodowo miałem okazję uczestniczyć oraz współtworzyć kilka projektów, które wpisywały się w obszar gier i grywalizacji w dość zróżnicowany sposób: projekt GameAdemic, kooperacja z Simulation Games Manufacture, projekt Kanały’44 oraz współpraca z parkami rozrywki i edukacji Wisła Park oraz Farma Iluzji.

Na kanwie zdobytych doświadczeń, a po części też w wyniku zbiegu pewnych okoliczności, w 2023 roku podjąłem decyzję, aby kontynuować mój rozwój zawodowy w tym kierunku. Zależało mi na tym, aby połączyć w nową jakość kompetencje z obszarów: 1. zarządzania i przywództwa, 2. szeroko rozumianych gier, 3. prowadzenia szkoleń oraz warsztatów.

Edukacja

Jak się miało okazać życie uraczyło mnie wyjątkowym czasem, kiedy to w 2023 r. odbyłem szereg bardzo inspirujących i budujących warsztatów, które przygotowały mnie do tworzenia gier szkoleniowych przy wykorzystaniu grywalizacji.

Zakres merytoryczny szkoleń:

  • Grywalizacja procesu dydaktycznego / 16h
  • Projektowanie i produkcja gry szkoleniowej / 38h
  • Zarządzanie usługami w przedsiębiorstwie – projektowanie i wprowadzanie usług na rynek / 51h

Łącznie ponad 100 godzin zajęć, z czego połowa prowadzona w trybie indywidualnym. Do tego oczywiście dochodzi ciężka do sprecyzowania ilość czasu poświęcona na pracę własną oraz tworzenie pierwszej gry szkoleniowej: Tajemnica grobowca Nefertiti.

. . .

Największy wkład w moją edukację mieli:

  • Wiktor Wołoszko / GraSzkoleniowa.pl | Tworzenie gier szkoleniowych
  • Urszula Rudzka-Stankiewicz / rudzkastankiewicz.pl | Wykorzystanie grywalizacji
  • Przemysław Rajchel / ngobs.pl | Aspekty biznesowe i wprowadzanie usługi na rynek

Gra szkoleniowa

Tajemnica grobowca Nefertiti

[Premiera: 2024 r. ]

Cel edukacyjny: skuteczne delegowanie i komunikacja.

Mechanizm gry szkoleniowej w autorski sposób łączy w całość:

  • elementy fizyczne powiązane z faktycznie stworzonym światem egipskiego grobowca,
  • silnie powiązany z tym światem storytellig,
  • grywalizację,
  • doświadczenia zdobyte w trakcie prowadzonej rozgrywki,
  • praktyczne szkolenie z obszaru umiejętności miękkich.

Świat gry jest osadzony jest w realiach stworzonego adventure & escape room, osadzonym w klimacie starożytnego Egiptu, a osią wydarzeń jest wyjątkowa historia badaczy egipskich tajemnic. I to właśnie ta historia została przekuta na ważny aspekt storytellingu, który ma za zadanie wciągnąć uczestników w szkoleniową rozgrywkę i zatracić się w tak wykreowanym świecie.

Gra wykorzystuje elementy fizyczne – przedmioty, urządzenia, karty gry, oraz cyfrowe – zdjęcia, modele 3D, nagrania audio, tekst. 

Na etapie koncepcyjnym została podjęta decyzja o stworzeniu trzech trybów gry. Dwa z nich mają być realizowane przy wykorzystaniu elementów dostarczanych fizycznie trenerowi do prowadzenia rozgrywki na sali szkoleniowej w dowolnym miejscu na ziemi. Trzeci tryb, który zostanie udostępniony po wprowadzeniu na rynek dwóch pierwszych, jest związany z fizycznym wejściem przez graczy do egipskiego grobowca.

Pierwszy mockup strony www dedykowanej grze – poniżej, przybliża jej wyjątkowość. Dlaczego? Otóż ważnym podkreślenia jest fakt wprowadzenia swoistego 'trójpodziału’ rozgrywki na:

  • <Prolog> (wprowadzenie) | działania prowadzone przed rozpoczęciem [Gry właściwej] via strona www;
  • [Gra właściwa] | główna rozgrywka połączona z fizyczną interakcją uczestników;
  • -Epilog- (zakończenie) | działania utrwalające zdobyte doświadczenie i kompetencje po warsztatach.

Stan projektu na początek 2024 roku i kolejne etapy rozwoju:

  • 1Q 2024 – tryby gry prowadzone na sali szkoleniowej muszą przejść przez ostatnie poprawki i dopracowanie detali.
  • 2Q 2024 – uruchomienia testów gry w salach szkoleniowych & dokonanie niezbędnych poprawek.
  • 3-4Q 2024 – dystrybucja i sprzedaż gry

Gra towarzyska

2 Armie

[Premiera: 1Q 2024 r. / sprzedaż bezpośrednia poprzez stronę www oraz platformy typu Allegro i OLX ]

2 Armie, to gra, która wpisuje się w świat klasycznych gier planszowych jak szachy czy warcaby, jednak jej zasady pozwalają na prowadzenie rozgrywki w nowatorski i zabawny oraz wymagający przemyślanych ruchów sposób. Olbrzymią zaletą gry jest wysoki czynnik nieprzewidywalności, który wymusza na graczach rozważanie alternatywnych posunięć lub zdanie się absolutnie na swoje przeznaczenie i niewiadomą, a przy tym sprawia, że praktycznie każda kolejna rozgrywka jest unikatowa. Aby pokonać przeciwnika, przyda się strategiczne myślenie i sporo szczęścia. Gracze muszą też mieć mocny brzuch, bo zaskakujące zmiany dominacji i sił na planszy w trakcie rozgrywki pobudzają silne emocje, głównie śmiech i niedowierzanie!