Czy wiesz, że możesz stworzyć model 3D każdej rzeczy?!

Bez względu czy jest to stara latarka znaleziona na strychu w rodzinnym domu, figurka, którą z pasją ulepiła twoja pociacha na zajęciach plastycznych w przedszkolu, czy też piękna bransoletka, którą mąż ofiarował swojej żonie w 30. rocznicę ich ślubu – wszystko może stać się cyfrowym modelem 3D.

Obecnie w swoich projektach wykorzystuję skaner 3D marki Rangevision Spectrum razem z dedykowanym laptopem. Urządzenie umożliwia skanowanie przedmiotów z siatką i teksturami do modelu 3D o maksymalnej wielkości 500.000 wielokątów lub skan 3D modelu o większej rozdzielczości jednak bez tekstur .

Powyżej sprzęt w trakcie pracy, a poniżej przykłady przedmiotów oraz ich modeli 3D zeskanowanych przy użyciu tego urządzenia – projekt Studnica był częścią prac dla parku rozrywki. Wybrane prace umieszczam też na moim profilu na platformie Sketchfab.

Jest kilka sposobów tworzenia modeli. Pierwszy z nich, to najzwyczajniej w świecie odtworzenie kształtu i tekstur przedmiotu w programie 3D przez grafika. Jednak on zazwyczaj pociąga za sobą bardzo duży nakład pracy, w zależności od skomplikowania modelu, a co więcej, najczęściej nie oddaje w pełni autentyczności przedmiotu.

Alternatywną opcją, jest digitalizacja przedmiotu przy pomocy skanowania 3D i fotogrametrii. Skanowanie 3D może zostać wykonane przy pomocy skanerów, które również skanują tekstury (czyli skórę przedmiotu). Jeżeli są z tym problemy, a takie pojawiają się najczęściej w przypadku przedmiotów czarnych, połyskujących lub przeźroczystych, warto sięgnąć po fotogrametrię lub tworzenie tekstur z wykonanych zdjęć. Natomiast to działanie wymaga dodatkowej pracy, która wychodzi poza samo oprogramowanie wspierające skanowanie 3D.

Realizacja projektów związanych z digitalizacją i skanowaniem 3D realizowana jest przez moją spółkę Real Dream Vision– kliknij i dowiedz się więcej o zakresie prac.