Horror Disneya: Micky Mouse on the loose!

1 stycznia 2024 r. przechodzi do historii, jako dzień kiedy Myszka Miki dostaje się do domeny publicznej. Konkretnie mowa o wizerunku postaci z filmów, które ujrzały światło dzienne w 1928 roku, czyli Steamboat WIlly i Plane Crazy.

Co to znaczy w praktyce? Otóż poza pewnymi ograniczeniami wynikającymi z regulacji prawnych w wybranych krajach, każdy może wykorzystywać wizerunek Myszki Miki do swoich działań marketingowych i kreatywnych bez konieczności uzyskiwania praw licencyjnych ze strony DIsneya. I to łącznie z tworzeniem horrorów, w których może pojawić się Myszka ociekająca krwią… Ups!

Więcej o domenie publicznej oraz możliwości wykorzystania dzieł, które znalazły się w domenie publicznej przeczytasz na stronach Center for the Study of the Public Domainhttps://web.law.duke.edu/cspd/

Jednak najbardziej godną uwagi informacją, i faktem zarazem, jest to, że większość największych twórców przy tworzeniu legendarnych już dzieł posiłkowała się twórczością dostępną w domenie publicznej, od samego Disneya począwszy na Lucasie nawet nie skończywszy. A to nawet nie jest czubek góry lodowej.

Poniżej królewski strój mongolski oraz strój królowej Amidali z Gwiezdnych Wojen. Dalej link, gdzie można poczytać więcej na ten temat, a przy tym warto zwrócić uwagę, że pierwowzorem Amidali miała być księżniczka Ozma ze świata Oz. Czytaj więcej na https://en.wikipedia.org/wiki/Padmé_Amidala.

Ile dzieł, które uznajemy za wyjątkowe i unikalne, było inspirowanych tym, co już dawno zostało stworzone przez innych twórców?