O dźwięku binauralnym

Popełniam w temacie słów kilka z uwagi na fakt, że wykorzystuję tę technologię przy tworzeniu opowieści w wirtualnej przestrzeni — zarówno w projektach prywatnych, jak i w ramach usług oferowanych przez moją firmę Real Dream Vision.

Dźwięk binauralny (z łaciny: bi – podwójny, auris – ucho) powstaje w trakcie nagrywania binauralnego za pomocą dwóch mikrofonów. Mikrofony te są umieszczone w realistycznie odwzorowanym modelu prawej i lewej małżowiny usznej człowieka. Sztuczne uszy zaś położone są względem siebie w podobny sposób, jak ma to miejsce fizycznie: albo na sztucznej głowie, albo na specjalnym uchwycie.  Dzięki temu dźwięk jest rejestrowany w taki sam sposób, jak słyszy go człowiek.

Nagrania binauralne potrafią wytworzyć iluzję przebywania w samym sercu wydarzeń!

Dzieje się tak z uwagi na fakt, że w prawym i lewym uchu odtwarzane są różne treści audio, i że człowiek dzięki słyszeniu dwuusznym ma zdolność precyzyjnej lokalizacji źródeł dźwięku.

Dźwięk binauralny nie jest dźwiękiem 3D ani dźwiękiem stereo. Zapraszam do odsłuchania nagrania demonstracyjnego. Do prawidłowego odbioru koniecznie trzeba założyć słuchawki i upewnić się, że urządzenie potrafi prawidłowo odtworzyć dźwięk dwukanałowy. Dobrej zabawy 🙂

Nagranie demonstracyjne. Część dźwięków oraz utwór w tle “Children” autorstwa Robert Miles, zostały odtworzone za pomocą strony www.youtube.com; źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/photos/dj-deejay-muzyka-klub-nocny-dźwięk-720589/

Chcesz posłuchać więcej nagrań? Doskonale! – kliknij tutaj -> Gwiezdny Wagabunda